Diamant je nejvzácnější nerost na Zemi. Ne všechny diamanty jsou ovšem stejně cenné - a velikost není zdaleka jediným ukazatelem jejich kvality. Surový diamant připomíná spíše kousek skla. Teprve pečlivé řemeslné zpracování a dokonalé vybroušení fazet udělá z neopracované suroviny zářivý skvost.
![]()
Odborníci posuzují jejich vlastnosti podle čtyř kritérií známých jako čtyři C: cut (neboli brus), clarity (čistota), color (barva) a carat weight (váha, udávaná v karátech). Tyto vlastnosti se u jednotlivých kamenů určují ještě předtím, než jsou zasazeny do šperku.
Klenotnické standardy
Společnost ALO jewelry používá jen ty diamanty, které splňují nejvyšší klenotnické standardy. Ke každému diamantovému šperku z našich kolekcí vám vystavíme certifikát, ověřující pravost drahého kamene a podrobně popisující jeho vynikající kvality. U kamenů o velikosti nad jeden karát navíc obdržíte certifikát nezávislé, mezinárodně uznávané laboratoře G.I.A., jejíž hodnocení respektují odborníci na diamanty po celém světě.
Vysoká kvalita ALO
Protože kameny pro naše šperky nakupujeme osobně ve světových střediscích obchodu s diamanty, na prestižních burzách v Antverpách a v Izraeli, můžeme vám prvotřídní diamanty nabídnout za velmi výhodné ceny. Diamantové šperky ALO mají špičkové kvality, jsou vysoce odolné a mohou být skvělou investicí. Jejich nejdůležitější kvalitu však můžete posoudit sami už na první pohled: jsou nesmírně krásné.
-
Kruh
Kruhový tvar diamantů je v současnosti nejpopulárnější a nejvyhledávanější. Nejlépe ze všech totiž odráží světlo a umocňuje tím diamantový třpyt. Brusiči diamantů už celých sto let používali své znalosti optiky a složité matematické výpočty, aby dosáhli ideálního tvaru kruhového diamantu. Dospěli tak k dnes již klasickému tvaru broušenému do 57 plošek. -
Emerald
Tento tvar dává vyniknout především čistotě diamantu. Od ostatních se odlišuje svou spodní částí, zvanou pavillon, která je broušena do obdélníkových plošek, vytvářejících jedinečný optický dojem. Stejně jako klasický kruh je uspořádán z 57 plošek. -
Marquise
Elegantní tvar Marquise, složený z 55 plošek, umožňuje zachovat u diamantu co nejvyšší váhu v karátech. Také při pohledu pouhým okem se tento tvar jeví větší. Jednotlivé diamanty Marquise se mohou lišit tím, že jsou širší či naopak protáhlejší. -
Radiant
Čtyřhranný diamant se seříznutými rohy má velmi rozmanité možnosti použití. Používá se ve čtvercovém i obdélníkovém tvaru. Skládá se ze 70 plošek. -
Srdce
Romantický tvar tohoto diamantu tvořený 59 ploškami jej předurčuje k velmi specifickým účelům: obvykle bývá součástí zásnubních prstenů či šperků, darovaných z lásky.
-
Princess
Čtyřhranný tvar Princess je populární zejména u zásnubních prstenů. U jednotlivých diamantů se jeho proporce mohou výrazně lišit, takže Princess mívá podobu čtverce i obdélníku. Má neobvykle vysoký počet 76 plošek. -
Asscher
Tvar Asscher velmi připomíná Emerald, narozdíl od něj má však čtvercový tvar. Stejně jako Emerald dává vyniknout čistotě diamantu. Jeho spodní část, zvaná pavillon, je broušena do obdélníkových plošek, vytvářejících jedinečný optický dojem. Je složen z 57 plošek. -
OVAL
Diamanty broušené do oválného tvaru, podobně jako kulaté, nádherně umocňují briliantový třpyt. Tento tvar se skládá z 55 plošek. Zasazují se obvykle do prstenů, které sluší zejména štíhlým, protáhlým prstům. -
Pear
Diamant ve tvaru slzy s jedním koncem zašpičatělým a druhým zaobleným se zasazuje do nejrůznějších druhů šperků. Skládá se z 56 plošek. Protáhlá slza, zasazená do prstenu, mívá na prstě zeštíhlující efekt. -
Cushion
Diamant ve tvaru "polštářku" se zaoblenými rohy má 58 plošek a vyznačuje se jedinečným třpytem. Současně dává vyniknout kamenům výjimečné čistoty.
Kvalita brusu je jedním ze "čtyř C" neboli základních kritérií, podle nichž klenotníci diamanty hodnotí. Proč je brus tak důležitý? Právě na něm totiž záleží, jak bude diamant odrážet světlo. Čím lepší brus, tím více se diamant třpytí. Dokonale vybroušený diamant se třpytí celý; navíc u něj můžeme pozorovat duhové záblesky zvané oheň, jež vznikají vzájemným odrážením světla jednotlivými ploškami. Naproti tomu nekvalitně vybroušený kámen je kalný, sklovitý, objevují se na něm místa, která vypadají tmavší, protože neodrážejí světlo.

-
Ideal / Excellent
Špičkově vybroušené diamanty nejvyšší kvality - představují zhruba tři procenta z celkové produkce. Odrážejí téměř všechno světlo, které na diamant dopadá.
-
Very good
Představují zhruba 15 % nejkvalitněji vybroušených diamantů. Odrážejí téměř stejný objem světla jako diamanty Ideal / Excellent a pro oko laika jsou od nich takřka k nerozeznání.
-
Good
Do této kategorie spadá zhruba čtvrtina diamantové produkce. Odrážejí většinu světla.
-
FairStále
Jde o kvalitně vybroušené diamanty, ale třpytí se poznání méně než diamanty vyšších kategorií.
-
POOR
Tyto diamanty nesplňují nároky na kvalitní brus. Většina světla, která na diamant dopadá, se ztrácí, čímž kámen ztrácí svůj třpyt.
My v ALO používáme jen diamanty kategorií Ideal nebo Excellent a Very good.
Do našich šperků tak zasazuje pouze nejužší výběr špičkově vybroušených kamenů.
U bílých diamantů je za dokonalý pokládán diamant bezbarvý. Právě ten totiž dokáže nejlépe rozkládat dopadající světlo a vytvářet duhové záblesky zvané oheň. Většina přírodních diamantů ovšem obsahuje zbarvení, způsobené drobnými nečistotami uvnitř kamene. Toto zbarvení - ač pouhým okem takřka nerozlišitelné - může způsobit rozdíly v ceně jednotlivých diamantů v řádu tisíců dolarů.
Barvu bílých diamantů hodnotíme podle následující stupnice:

-
D
Prvotřídně bílý +
Nejvyšší hodnocení, jehož dosahují jen extrémně vzácné diamanty.
-
E
Prvotřídně bílý
Odborník-gemolog dokáže trénovaným okem odhalit nepatrné stopy zbarvení. Velmi vzácný diamant.
-
F
Velmi bílý +
Odborník-gemolog pozoruje lehké zbarvení, ale diamant lze stále považovat za bezbarvý. Diamant velmi vysoké kvality.
-
G
Velmi bílý
Téměř bezbarvý diamant.
-
H
Bílý
Zbarvení je patrné při porovnání s diamanty vyšších kategorií. Přesto jde stále o kameny vynikající kvality.
-
I-J
Lehce tónovaný bílý
Tyto diamanty v ALO nepoužíváme.
-
K-M
Tónovaný bílý
Tyto diamanty v ALO nepoužíváme.
-
N-Z
Lehce nažloutlý - téměř žlutý
Tyto diamanty v ALO nepoužíváme.
My v ALO používáme jen diamanty kategorií D-H, které se pouhým okem jeví jako bezbarvé.
Pozor, existují také přírodní barevné diamanty, u nichž je zbarvení žádoucí a jejichž cena je mnohonásobně vyšší než cena bílých diamantů.
Jen velmi vzácně se vyskytne dokonalý diamant; téměř všechny diamanty obsahují drobné kazy a nedokonalosti - například mikroskopické škrábance či stopový výskyt jiných minerálů. Za "bezchybný" se obvykle považuje takový kámen, který při desetinásobném zvětšení nemá žádný vnější ani vnitřní viditelný kaz. Skutečně bezchybné diamanty jsou ovšem neobyčejně vzácné a tomu odpovídá i jejich cena.

Diamanty podle čistoty rozdělujeme do následujících kategorií:

-
LC
Loupe Clean
Diamant se nazývá loupe-clean, jestliže nevykazuje žádné vnitřní charakteristiky při zkoumání zkušeným hodnotiltelem pod aplanatickou achromatickou lupou se zvětšením 10x a při normálních světelných podmínkách.
-
VVS1,
VVS2Very, Very Slightly Included
Při desetinásobném zvětšení je velmi obtížné odhalit jakékoli kazy. Diamant vynikající kvality.
-
VS1,
VS2Very Slightly Included
Kazy nejsou viditelné pouhým okem.
-
SI1,
SI2Slightly Included
Kazy jsou viditelné při desetinásobném zvětšení a výjimečně mohou být viditelné i pouhým okem. Diamant přijatelné kvality.
-
I1, I2,
I3Diamant horší kvality.
My v ALO používáme jen diamanty od kategorie SI1 výše. Odmítáme kameny s drobnými nedostatky, které mnohé jiné klenotnické firmy akceptují.
Hmotnost diamantů, udávaná v karátech (1 karát = 0,2 g), je jednou z nejdůležitějších vlastností, které rozhodují o jeho ceně. Ovšem zdaleka ne jedinou: dva stejně velké diamanty se mohou svou cenou výrazně lišit, pokud mají rozdílnou kvalitu čistoty, barvy a brusu. Menší, ale kvalitnější kámen tak může být krásnější než větší diamant s výraznými nedostatky.

Malé diamanty se v přírodě nacházejí mnohem častěji než ty větší. Proto jsou ty větší také výše oceňovány. Spolu s velikostí cena diamantu narůstá exponenciálně: například dvoukarátový diamant nebude stát dvojnásobek ceny jednokarátového diamantu srovnatelných kvalit, ale výrazně více.
Rozhodujete-li se o velikosti diamantu pro zásnubní prsten, berte v úvahu nejen svůj rozpočet, ale také velikost prstu, pro který je určen. Malý diamant bude na štíhlém prstu vypadat daleko větší než na prstu silnějším.