Jak správně vybrat

Zakoupení luxusního šperku je jednou z významných událostí vašeho života. Než k němu přistoupíte, máte právo vědět o něm co nejvíce, abyste mohli zvolit dokonalý a jedinečný klenot právě pro vás nebo pro vaše nejbližší. Proto jsme pro vás připravili podrobného průvodce po diamantech, drahých kamenech a dalších materiálech, s nimiž v ALO pracujeme. Odhalíme vám, jak rozpoznat skutečně kvalitní šperk a vybrat si to nejlepší.

Zavřít

Diamant je nejvzácnější nerost na Zemi. Ne všechny diamanty jsou ovšem stejně cenné - a velikost není zdaleka jediným ukazatelem jejich kvality. Surový diamant připomíná spíše kousek skla. Teprve pečlivé řemeslné zpracování a dokonalé vybroušení fazet udělá z neopracované suroviny zářivý skvost.

Diamant

Odborníci posuzují jejich vlastnosti podle čtyř kritérií známých jako čtyři C: cut (neboli brus), clarity (čistota), color (barva) a carat weight (váha, udávaná v karátech). Tyto vlastnosti se u jednotlivých kamenů určují ještě předtím, než jsou zasazeny do šperku.

Klenotnické standardy

Společnost ALO jewelry používá jen ty diamanty, které splňují nejvyšší klenotnické standardy. Ke každému diamantovému šperku z našich kolekcí vám vystavíme certifikát, ověřující pravost drahého kamene a podrobně popisující jeho vynikající kvality. U kamenů o velikosti nad jeden karát navíc obdržíte certifikát nezávislé, mezinárodně uznávané laboratoře G.I.A., jejíž hodnocení respektují odborníci na diamanty po celém světě.

Vysoká kvalita ALO

Protože kameny pro naše šperky nakupujeme osobně ve světových střediscích obchodu s diamanty, na prestižních burzách v Antverpách a v Izraeli, můžeme vám prvotřídní diamanty nabídnout za velmi výhodné ceny. Diamantové šperky ALO mají špičkové kvality, jsou vysoce odolné a mohou být skvělou investicí. Jejich nejdůležitější kvalitu však můžete posoudit sami už na první pohled: jsou nesmírně krásné.

 • Kruh

  Kruhový tvar diamantů je v současnosti nejpopulárnější a nejvyhledávanější. Nejlépe ze všech totiž odráží světlo a umocňuje tím diamantový třpyt. Brusiči diamantů už celých sto let používali své znalosti optiky a složité matematické výpočty, aby dosáhli ideálního tvaru kruhového diamantu. Dospěli tak k dnes již klasickému tvaru broušenému do 57 plošek.
 • Emerald

  Tento tvar dává vyniknout především čistotě diamantu. Od ostatních se odlišuje svou spodní částí, zvanou pavillon, která je broušena do obdélníkových plošek, vytvářejících jedinečný optický dojem. Stejně jako klasický kruh je uspořádán z 57 plošek.
 • Marquise

  Elegantní tvar Marquise, složený z 55 plošek, umožňuje zachovat u diamantu co nejvyšší váhu v karátech. Také při pohledu pouhým okem se tento tvar jeví větší. Jednotlivé diamanty Marquise se mohou lišit tím, že jsou širší či naopak protáhlejší.
 • Radiant

  Čtyřhranný diamant se seříznutými rohy má velmi rozmanité možnosti použití. Používá se ve čtvercovém i obdélníkovém tvaru. Skládá se ze 70 plošek.
 • Srdce

  Romantický tvar tohoto diamantu tvořený 59 ploškami jej předurčuje k velmi specifickým účelům: obvykle bývá součástí zásnubních prstenů či šperků, darovaných z lásky.
 • Princess

  Čtyřhranný tvar Princess je populární zejména u zásnubních prstenů. U jednotlivých diamantů se jeho proporce mohou výrazně lišit, takže Princess mívá podobu čtverce i obdélníku. Má neobvykle vysoký počet 76 plošek.
 • Asscher

  Tvar Asscher velmi připomíná Emerald, narozdíl od něj má však čtvercový tvar. Stejně jako Emerald dává vyniknout čistotě diamantu. Jeho spodní část, zvaná pavillon, je broušena do obdélníkových plošek, vytvářejících jedinečný optický dojem. Je složen z 57 plošek.
 • OVAL

  Diamanty broušené do oválného tvaru, podobně jako kulaté, nádherně umocňují briliantový třpyt. Tento tvar se skládá z 55 plošek. Zasazují se obvykle do prstenů, které sluší zejména štíhlým, protáhlým prstům.
 • Pear

  Diamant ve tvaru slzy s jedním koncem zašpičatělým a druhým zaobleným se zasazuje do nejrůznějších druhů šperků. Skládá se z 56 plošek. Protáhlá slza, zasazená do prstenu, mívá na prstě zeštíhlující efekt.
 • Cushion

  Diamant ve tvaru "polštářku" se zaoblenými rohy má 58 plošek a vyznačuje se jedinečným třpytem. Současně dává vyniknout kamenům výjimečné čistoty.

Kvalita brusu je jedním ze "čtyř C" neboli základních kritérií, podle nichž klenotníci diamanty hodnotí. Proč je brus tak důležitý? Právě na něm totiž záleží, jak bude diamant odrážet světlo. Čím lepší brus, tím více se diamant třpytí. Dokonale vybroušený diamant se třpytí celý; navíc u něj můžeme pozorovat duhové záblesky zvané oheň, jež vznikají vzájemným odrážením světla jednotlivými ploškami. Naproti tomu nekvalitně vybroušený kámen je kalný, sklovitý, objevují se na něm místa, která vypadají tmavší, protože neodrážejí světlo.

ALO
 • Ideal / Excellent

  Špičkově vybroušené diamanty nejvyšší kvality - představují zhruba tři procenta z celkové produkce. Odrážejí téměř všechno světlo, které na diamant dopadá.

 • Very good

  Představují zhruba 15 % nejkvalitněji vybroušených diamantů. Odrážejí téměř stejný objem světla jako diamanty Ideal / Excellent a pro oko laika jsou od nich takřka k nerozeznání.

 • Good

  Do této kategorie spadá zhruba čtvrtina diamantové produkce. Odrážejí většinu světla.

 • FairStále

  Jde o kvalitně vybroušené diamanty, ale třpytí se poznání méně než diamanty vyšších kategorií.

 • POOR

  Tyto diamanty nesplňují nároky na kvalitní brus. Většina světla, která na diamant dopadá, se ztrácí, čímž kámen ztrácí svůj třpyt.

My v ALO používáme jen diamanty kategorií Ideal nebo Excellent a Very good.
Do našich šperků tak zasazuje pouze nejužší výběr špičkově vybroušených kamenů.

U bílých diamantů je za dokonalý pokládán diamant bezbarvý. Právě ten totiž dokáže nejlépe rozkládat dopadající světlo a vytvářet duhové záblesky zvané oheň. Většina přírodních diamantů ovšem obsahuje zbarvení, způsobené drobnými nečistotami uvnitř kamene. Toto zbarvení - ač pouhým okem takřka nerozlišitelné - může způsobit rozdíly v ceně jednotlivých diamantů v řádu tisíců dolarů.

Barvu bílých diamantů hodnotíme podle následující stupnice:

ALO
 • D

  D

  Prvotřídně bílý +

  Nejvyšší hodnocení, jehož dosahují jen extrémně vzácné diamanty.

 • E

  E

  Prvotřídně bílý

  Odborník-gemolog dokáže trénovaným okem odhalit nepatrné stopy zbarvení. Velmi vzácný diamant.

 • F

  F

  Velmi bílý +

  Odborník-gemolog pozoruje lehké zbarvení, ale diamant lze stále považovat za bezbarvý. Diamant velmi vysoké kvality.

 • G

  G

  Velmi bílý

  Téměř bezbarvý diamant.

 • H

  H

  Bílý

  Zbarvení je patrné při porovnání s diamanty vyšších kategorií. Přesto jde stále o kameny vynikající kvality.

 • I-J

  I-J

  Lehce tónovaný bílý

  Tyto diamanty v ALO nepoužíváme.

 • K-M

  K-M

  Tónovaný bílý

  Tyto diamanty v ALO nepoužíváme.

 • N-Z

  N-Z

  Lehce nažloutlý - téměř žlutý

  Tyto diamanty v ALO nepoužíváme.

My v ALO používáme jen diamanty kategorií D-H, které se pouhým okem jeví jako bezbarvé.

Pozor, existují také přírodní barevné diamanty, u nichž je zbarvení žádoucí a jejichž cena je mnohonásobně vyšší než cena bílých diamantů.

Jen velmi vzácně se vyskytne dokonalý diamant; téměř všechny diamanty obsahují drobné kazy a nedokonalosti - například mikroskopické škrábance či stopový výskyt jiných minerálů. Za "bezchybný" se obvykle považuje takový kámen, který při desetinásobném zvětšení nemá žádný vnější ani vnitřní viditelný kaz. Skutečně bezchybné diamanty jsou ovšem neobyčejně vzácné a tomu odpovídá i jejich cena.

ALO

Diamanty podle čistoty rozdělujeme do následujících kategorií:

ALO
 • LC

  Loupe Clean

  Diamant se nazývá loupe-clean, jestliže nevykazuje žádné vnitřní charakteristiky při zkoumání zkušeným hodnotiltelem pod aplanatickou achromatickou lupou se zvětšením 10x a při normálních světelných podmínkách.

 • VVS1,
  VVS2

  Very, Very Slightly Included

  Při desetinásobném zvětšení je velmi obtížné odhalit jakékoli kazy. Diamant vynikající kvality.

 • VS1,
  VS2

  Very Slightly Included

  Kazy nejsou viditelné pouhým okem.

 • SI1,
  SI2

  Slightly Included

  Kazy jsou viditelné při desetinásobném zvětšení a výjimečně mohou být viditelné i pouhým okem. Diamant přijatelné kvality.

 • I1, I2,
  I3

  Diamant horší kvality.

My v ALO používáme jen diamanty od kategorie SI1 výše. Odmítáme kameny s drobnými nedostatky, které mnohé jiné klenotnické firmy akceptují.

Hmotnost diamantů, udávaná v karátech (1 karát = 0,2 g), je jednou z nejdůležitějších vlastností, které rozhodují o jeho ceně. Ovšem zdaleka ne jedinou: dva stejně velké diamanty se mohou svou cenou výrazně lišit, pokud mají rozdílnou kvalitu čistoty, barvy a brusu. Menší, ale kvalitnější kámen tak může být krásnější než větší diamant s výraznými nedostatky.

ALO

Malé diamanty se v přírodě nacházejí mnohem častěji než ty větší. Proto jsou ty větší také výše oceňovány. Spolu s velikostí cena diamantu narůstá exponenciálně: například dvoukarátový diamant nebude stát dvojnásobek ceny jednokarátového diamantu srovnatelných kvalit, ale výrazně více.

Rozhodujete-li se o velikosti diamantu pro zásnubní prsten, berte v úvahu nejen svůj rozpočet, ale také velikost prstu, pro který je určen. Malý diamant bude na štíhlém prstu vypadat daleko větší než na prstu silnějším.

My v ALO používáme jen ty nejkrásnější barevné drahokamy, které jsou ručně vybírány po jednotlivých kusech.
V naší nabídce najdete na dvacet druhů drahokamů ve čtyřiceti nádherných barevných odstínech.

ALO

Každý drahokam vás na první pohled upoutá především svou barvou. Ta je jeho nejvýraznější vlastností a na ní také nejvíce závisí jeho hodnota.

Za nejcennější jsou považovány ty drahokamy, jejichž základní barvu pokud možno vůbec nenarušují další barevné příměsi. Každá barva se navíc může vyskytovat v různých světlejších či tmavších odstínech. Nejžádanější barevné drahokamy jsou ty, jejichž živá barevnost není oslabena hnědými či šedými tóny.

Rozhodujete-li se o velikosti diamantu pro zásnubní prsten, berte v úvahu nejen svůj rozpočet, ale také velikost prstu, pro který je určen. Malý diamant bude na štíhlém prstu vypadat daleko větší než na prstu silnějším.

My v ALO používáme jen ty nejkrásnější barevné drahokamy, které jsou ručně vybírány po jednotlivých kusech. V naší nabídce najdete na dvacet druhů drahokamů ve čtyřiceti nádherných barevných odstínech.

 • Topaz Topaz
 • Ametist Ametyst
 • Citrín Citrín
 • Peridot Peridot
 • Granát Granát
 • Rhodolit Rhodolit
 • Iolit Iolit
 • Růženín Růženín
 • Smaragd Smaragd
 • Rubín Rubín
 • Safír Safír
 • Turmalín Turmalín
 • Apatite Apatite
 • Smoky Quartz Smoky Quartz
 • Beer Quartz Beer Quartz

Protože každý barevný drahokam je jedinečný, také jejich čistota musí být posuzována individuálně.

Čistota

Přítomnost stopových minerálů ještě neznamená, že drahokam je méně kvalitní. Například u rubínu a smaragdu jsou drobné kazy zcela přijatelné, zatímco modrý topaz nebo citrín jich mívají mnohem méně.
Nesmírně vzácně se vyskytují drahokamy téměř nebo úplně bez kazů a stopových prvků, prodávají se však za závratné ceny.

My v ALO používáme jen ty barevné drahokamy, jejichž čistota odpovídá našim vysokým nárokům na kvalitu.
Při výběru konkrétního drahokamu pro vás nebo pro vaše blízké vám odbornou radu poskytnou naši certifikovaní prodejci.

Barevné drahokamy se obvykle brousí tak, aby co nejvíce vynikla jejich barva a potlačily se jejich nedostatky.

Drahokamy, které se pyšní sytým zbarvením, se někdy brousí do mělčího tvaru, než je obvyklé, aby mohlo kamenem prostupovat co nejvíce světla. Naopak méně sytě barevné kameny se brousí do hlubšího tvaru, aby se jejich barevnost zvýraznila. Správně vybroušený drahokam by měl mít fasety uspořádány symetricky; každá asymetrie svědčí o tom, že výchozím materiálem byl méně kvalitní kámen.

My v ALO brousíme drahokamy vždy tak, abychom dali vyniknout jejich nádherným přirozeným vlastnostem. Krása drahokamu je pro nás důležitější než jeho velikost.

Víme-li, kolik karátů drahokam váží, ještě to neznamená, že známe i jeho velikost.

Různé kameny mají totiž různou hustotu a dva na první pohled stejně velké drahokamy mohou mít velmi odlišnou karátovou váhu. Například rubín má větší hustotu než diamant, takže jednokarátový rubín vypadá menší než jednokarátový diamant.

My v ALO používáme na dvacet druhů drahokamů nejrůznějších velikostí, takže každý u nás najde ten pravý kámen pro sebe nebo pro své blízké.

Přestože některé drahokamy, jako například safír či rubín, patří hned po diamantu k nejtvrdším nerostům na světě, rozhodně to neznamená, že jsou nezničitelné.

Nevystavujte je proto prudkým nárazům, tření o nerovné povrchy a styku s agresivními chemikáliemi. Ukládejte je ve speciální polstrované krabičce anebo jednotlivě zabalené v měkké látce, aby se šperky nemohly poškrábat navzájem. Pokud jde o čištění, různé druhy drahých kamenů si žádají různou péči: některé jsou citlivé na běžné domácí čisticí prostředky, jiným zase nevyhovují prudké změny teplot.
Při čištění jednotlivých druhů drahokamů se držte našich doporučení. Není-li uvedeno jinak, postačí, když drahokam šetrně vyčistíte speciálním čisticím prostředkem na šperky a otřete jemným hadříkem.

My v ALO poskytujeme každému u nás zakoupenému šperku celoživotní servis. Každý šperk si jednou ročně zaslouží odbornou kontrolu a vyčištění. Dokonalé péče se mu dostane v našich prodejnách ALO jewelry.

 • Topaz Topaz
  Topaz

  Základní péče

 • Ametyst Ametyst
  Ametyst

  Základní péče

 • Citrín Citrín
  Citrín

  Základní péče

 • Peridot Peridot
  Peridot

  Základní péče

 • Granát Granát
  Granát

  Vyhněte se prudkým změnám teploty

 • Rhodolit Rhodolit
  Rhodolit

  Základní péče

 • Iolit Iolit
  Iolit

  Základní péče

 • Růženín Růženín
  Růženín

  Základní péče

 • Smaragd Smaragd
  Smaragd

  Nepoužívejte čištění ultrazvukem. Vyhněte se prudkým změnám teploty, styku s chemikáliemi, parfémy, laky na vlasy a jinými kosmetickými prostředky.

 • Rubín Rubín
  Rubín

  Nepoužívejte čištění ultrazvukem. Vyhněte se kontaktu s chemikáliemi používanými v domácnosti.

 • Safír Safír
  Safír

  Nepoužívejte čištění ultrazvukem. Vyhněte se kontaktu s chemikáliemi používanými v domácnosti.

 • Turmalín Turmalín
  Turmalín

  Nečistěte ultrazvukem. Vyhněte se prudkým změnám teploty.

 • Apetite Apetite
  Apetite

  Základní péče

 • Smoky Quartz Smoky Quartz
  Smoky Quartz

  Základní péče

 • Beer Quartz Beer Quartz
  Beer Quartz

  Základní péče

 • Cogniak Quartz Cogniak Quartz
  Cogniak Quartz

  Nepoužívejte čištění ultrazvukem. Vyhněte se prudkým změnám teploty, styku s chemikáliemi, parfémy, laky na vlasy a jinými kosmetickými prostředky.

 • Lemon Quartz Lemon Quartz
  Lemon Quartz

  Základní péče

Perly jsou pro svou nadčasovou eleganci a decentní šarm jedním z nejoblíbenějších vzácných klenotnických materiálů.

perly

Ve volné přírodě se v dnešní době perly nacházejí už jen velmi vzácně. Většina perel, které se dnes u nás prodávají, je pěstována v umělých chovech: do lastury se vloží drobné zrnko a živočich uvnitř ho postupně obaluje vrstvami přirozených minerálů a proteinů. Tak vzniká perleť, materiál vyznačující se překrásným leskem a barevností.

Podle původu rozlišujeme perly na sladkovodní a mořské. Sladkovodní perly, které bývají menší a levnější, se v současnosti dovážejí většinou z Číny. Luxusnější mořské perly mívají větší rozměry i vyšší cenu; většina z nich se pěstuje v chráněných lagunách u pobřeží Austrálie a na tichomořských ostrovech.

Pro určování kvality perel neexistují žádné pevně stanovené kategorie.

My v ALO však při jejich výběru máme svá vlastní velmi přísná měřítka a v naší nabídce najdete výhradně perly odpovídající nejvyšším standardům.

perly

Perly se obvykle vyskytují v barvě bílé, krémové, žluté, růžové, lososové, zlaté nebo černé.
Za nejvzácnější se považují perly čistě bílé.

Když na povrch perly dopadá světlo, vzniká charakteristický, jemný lesk, způsobený tím, jak se světlo odráží od mnoha droboučkých krystalků oxidu vápníku. Čím větší je perla, tím více obsahuje perleťové hmoty a tím intenzivnější je také její lesk.

My v ALO používáme jen ty nejkvalitnější sladkovodní perly ve třech barevných variantách: bílé, růžové a černé. V naší nabídce najdete i vzácné mořské perly, bílé australské a černé tahitské, které zasazujeme do luxusních šperků a často je doplňujeme diamanty.

perly

Nejvzácnější a nejvyhledávanější jsou perly kulaté.

Perly oválného nebo nepravidelného tvaru jsou považovány za méně kvalitní. Hodnotu perel snižují také různé nerovnosti povrchu, které mohou vzniknout při ukládání perleti. Velikost perel závisí na jejich původu: zatímco sladkovodní perly mívají v průměru 3-7 milimetrů, mořské perly jsou větší, mohou dosáhnout průměru až 13 milimetrů.

My v ALO používáme jen ty nejkrásnější kulaté perly rozmanitých velikostí.

perly

To nejlepší, co můžete pro svůj perlový šperk udělat, je, že ho budete často nosit: jemným třením o pleť se totiž perly leští a udržují si svůj typický jemný perleťový lesk.

Ale pozor: perleť by neměla přijít do styku s chemikáliemi včetně parfémů, make-upu a laku na vlasy. Potom by svůj lesk mohla ztratit a její povrch by nepěkně zmatněl.

Perly ukládejte do samostatné polstrované krabičky nebo zabalené do jemné látky, odděleně od ostatních šperků, které by jejich citlivý povrch mohly poškrábat.

My v ALO vám nabízíme celoživotní servis u nás zakoupených šperků. Jednou za rok si váš perlový šperk zaslouží odbornou prohlídku a vyčištění.

Zlato není považováno za vzácný kov jen pro svou nezpochybnitelnou krásu. Má také mnoho pozoruhodných vlastností, díky nimž je využíváno v medicíně či v elektronice.

Zlato

Nikdy neztrácí svůj lesk a nereziví. Je velmi pevné, přitom je ovšem nejpoddanější ze všech kovů: jediný gram zlata může být roztepán do fólie o ploše jednoho čtverečního metru. Čisté zlato je ovšem pro výrobu šperků příliš měkké, proto se k němu přidávají další kovy jako je stříbro, měď, palladium nebo zinek. Čistota zlata je potom udávána v karátech: 24 karátů je stoprocentní zlato, 18 karátů znamená slitinu 18 dílů zlata a 6 dílů přidaného kovu (tedy pětasedmdesátiprocentní obsah zlata). 14 karátů je slitinou 14 dílů zlata a 10 dílů jiného kovu. Druh a množství přidaných kovů ovlivňuje také barvu zlata: ve spojení se stříbrem vzniká "bílé" zlato, s mědí zase zlato načervenalé barvy.

My v ALO používáme jen nejkvalitnější osmnácti- a čtrnáctikarátové zlato. Veškeré zlato, s nímž pracujeme, je zcela zdravotně nezávadné a antialergické. Naše zlaté šperky jsou velmi vhodné také pro děti, včetně těch nejmenších. Naše zlaté náušničky mohou děti nosit už od kojeneckého věku.