Rezervace termínu schůzky
alo-logo
0
0 Kč

Co jsou investiční diamanty?

Diamanty představují dlouhodobou, konzervativní a bezpečnou formu uložení prostředků. Odolávají hospodářským krizím, měnové nestabilitě, jejich vlastnictví je anonymní a jedná se o ideální způsob, jak zajistit budoucí generace.

Diamant se označuje za investiční na základě mezinárodně stanovených pravidel, přičemž základním kritériem je váha kamene od jednoho karátu výše, a následně se posuzuje jeho barva a čistota.

 

Jak nakupovat

Především bezpečně! Je potřeba vybrat si prestižního a spolehlivého prodejce s dobrou pověstí, který je schopen doložit původ, a především řádnou certifikaci diamantů. Tou nejpřísnější je ta od Amerického institutu pro drahé kameny (GIA), používáme však i další špičkové certifikáty, jako jsou například HRD nebo IGI. Všechny diamanty ALO diamonds mají mezinárodní certifikáty.

 

Parametry investičních diamantů

Aby se dalo o diamantech uvažovat jako o investici, musí mít co nejlepší parametry, tzv. 4C – čistotu, váhu, barvu, brus. Dalšími ukazateli, jež ovlivňují cenu diamantů jsou proporce, zpracování, fluorescence, symetrie, typ certifikátu a původ kamene. Nejvzácnější diamanty jsou ty čiré, obrovskou hodnotu mají také diamanty přírodně zbarvené do růžova, modra, červena či zelena. Důležitý je samozřejmě také perfektní brus, co se týče tvaru, mají největší investiční potenciál diamanty kulaté, jejichž cena roste prokazatelně nejrychleji.

Světový standard hodnocení diamantů označovaný jako 4C.

CARAT WEIGHT – VÁHA

Hmotnost diamantů je udávána v karátech (1 karát = 0,2 g). Malé diamanty se v přírodě nacházejí mnohem častěji, proto je cena diamantu větší váhy, při stejných ostatních parametrech, násobně vyšší. Na druhou stranu ale menší kámen větší kvality může být hodnotnější než větší diamant s výraznými nedostatky.

COLOR – BARVA

Za dokonalý se považuje bezbarvý diamant. Dokáže nejlépe rozkládat dopadající světlo a vytvářet duhové záblesky, tzv. oheň. Většina přírodních diamantů obsahuje zbarvení, které způsobují drobné nečistoty uvnitř kamene. Výjimkou jsou přírodně barevné diamanty, u kterých je zabarvení žádoucí.

ČISTOTA – CLARITY

Téměř všechny diamanty obsahují drobné nedokonalosti – mikroskopické škrábance nebo stopový výskyt jiných materiálů. Za “bezchybný” kámen je obvykle považován takový, který při desetinásobném zvětšení nemá žádný vnější ani vnitřní viditelný kaz. Absolutně bezchybné diamanty jsou neobyčejně vzácné.

BRUS – CUT 

Brus určuje, jak bude diamant odrážet světlo. Čím lepší je brus, tím více se diamant třpytí. Dokonale vybroušený diamant se třpytí celý, a navíc vytváří duhové záblesky, které vznikají vzájemným odrážením světla jednotlivými ploškami.

 

Barevné diamanty jako investice

Nejvzácnější jsou barevné diamanty, jelikož za posledních pět let jejich hodnota násobně roste. Vzácnou barevnou trojici představují červené, růžové a modré diamanty, kde už minimální rozdíl v sytosti způsobuje dramatický rozdíl v ceně. Jelikož produkce výjimečných barevných diamantů představuje jen zlomky procent, jejich cena roste v posledních desetiletích geometrickou řadou.

ALO diamonds je jedním z největších výrobců investičních šperků v Evropě. Společnost má tradici více než čtvrt století, kdy ji v roce 1995 založil klenotník Alojz Ryšavý. ALO diamonds byla první společností z České republiky a Slovenska, která začala obchodovat na světových diamantových burzách v Antverpách, Izraeli a Hongkongu. V obou zemích má dominantní postavení na trhu, deset luxusních butiků a jedenáctý otevřel v roce 2022 na prestižní Pařížské ulici v Praze.