Rezervace schůzky
Butiky

Praha, Brno, Ostrava

alo-logo
0
0 Kč

Jak vybrat investiční šperk

Investiční šperky představují dlouhodobou, likvidní a bezpečnou formu uložení prostředků, která se může mnohonásobně vrátit. Odolávají hospodářským krizím, měnové nestabilitě, jsou likvidní, a navíc jejich vlastnictví je anonymní. Diamant se označuje za investiční na základě mezinárodně stanovených pravidel, přičemž základním kritériem je váha kamene od jednoho karátu výše, a následně se posuzuje jeho barva a čistota.

Nakupovat investiční šperky je třeba bezpečně u prestižního a spolehlivého prodejce, který je schopen doložit původ a řádnou certifikaci diamantů. ALO diamonds je jedním z největších výrobců investičních šperků v Evropě. Společnost má tradici více než čtvrt století, kdy ji v roce 1995 založil klenotník Alojz Ryšavý. Jako první společnost z České republiky a Slovenska začala obchodovat na světových diamantových burzách v Antverpách, Izraeli a Hongkongu. Všechny investiční šperky jsou opatřeny mezinárodním certifikátem. 

V portfoliu ALO diamonds jsou investiční šperky zařazeny do kolekce Royal. Šperky v této kolekci spojuje především jejich hodnota. Oblíbenými investičními šperky jsou také ikonické ALO diamonds růže, které jsou unikátní nejen kvalitou kamenů, ale také originálním designem.

Aby se dalo o diamantech uvažovat jako o investici, musí mít co nejlepší parametry, tzv. 4C – čistotu, váhu, barvu, brus. Nejhodnotnější diamanty jsou ty čiré a v posledních letech roste geometrickou řadou cena přírodně zbarvených diamantů. Těmi nejvzácnějšími jsou růžové, modré či červené. 

Světový standard hodnocení diamantů označovaný jako 4C.

CARAT WEIGHT – VÁHA

Hmotnost diamantů je udávána v karátech (1 karát = 0,2 g). Malé diamanty se v přírodě nacházejí mnohem častěji, proto je cena diamantu větší váhy, při stejných ostatních parametrech, násobně vyšší. Na druhou stranu ale menší kámen větší kvality může být hodnotnější než větší diamant s výraznými nedostatky.

COLOR – BARVA

Za dokonalý se považuje bezbarvý diamant. Dokáže nejlépe rozkládat dopadající světlo a vytvářet duhové záblesky, tzv. oheň. Většina přírodních diamantů obsahuje zbarvení, které způsobují drobné nečistoty uvnitř kamene. Výjimkou jsou přírodně barevné diamanty, u kterých je zabarvení žádoucí.

ČISTOTA – CLARITY

Téměř všechny diamanty obsahují drobné nedokonalosti – mikroskopické škrábance nebo stopový výskyt jiných materiálů. Za “bezchybný” kámen je obvykle považován takový, který při desetinásobném zvětšení nemá žádný vnější ani vnitřní viditelný kaz. Absolutně bezchybné diamanty jsou neobyčejně vzácné.

BRUS – CUT 

Brus určuje, jak bude diamant odrážet světlo. Čím lepší je brus, tím více se diamant třpytí. Dokonale vybroušený diamant se třpytí celý, a navíc vytváří duhové záblesky, které vznikají vzájemným odrážením světla jednotlivými ploškami.

Dalšími ukazateli, jež ovlivňují hodnotu a cenu diamantů jsou proporce, zpracování, fluorescence, symetrie, typ certifikátu a původ kamene. Co se týče tvaru, mají největší investiční potenciál diamanty kulaté, jejichž cena roste prokazatelně nejrychleji. Výskyt těch nejčistších diamantů v přírodě se snižuje, proto se stávají stále vzácnějšími a hodnotnějšími.