Rezervace schůzky
Butiky

Praha, Brno, Ostrava

alo-logo
0
0 Kč

Průvodce výběrem diamantu

Diamant je nejvzácnější nerost na Zemi. Ale ne všechny diamanty jsou stejně cenné a velikost není zdaleka jediným ukazatelem jejich kvality. Při nákupu diamantového šperku se snadno zorientujete podle našeho průvodce, ať už vybíráte zásnubní prsten, diamantové náušnice nebo náhrdelník. Společnost ALO jewelry používá jen ty diamanty, které splňují nejvyšší klenotnické standardy. Ke každému diamantovému šperku vám vystavíme certifikát, ověřující pravost a podrobně popisující vlastnosti a kvalitu. Vlastnosti a kvalita každého z nich je odborníky posuzována pomocí čtyř základních kritérií – hmotnost (carat), barva (color), čistota (clarity) a brus (cut).

 

Hmotnost (Carat)

Hmotnost diamantů, udávaná v karátech (1 karát = 0,2 g), je jednou z nejdůležitějších vlastností, které rozhodují o jeho ceně. Ovšem zdaleka ne jedinou: dva stejně velké diamanty se mohou svou cenou výrazně lišit, pokud mají rozdílnou kvalitu čistoty, barvy a brusu. Menší, ale kvalitnější kámen tak může být krásnější než větší diamant s výraznými nedostatky.

 

 

Barva (Color)

Barva se hodnotí porovnáním se vzorovými kameny pod standardizovaným umělým světlem, které je stejné jako denní světlo na severní polokouli. U bílých diamantů je za dokonalý pokládán diamant bezbarvý. Právě ten totiž dokáže nejlépe rozkládat dopadající světlo a vytvářet duhové záblesky zvané oheň. Většina přírodních diamantů ovšem obsahuje zbarvení, způsobené drobnými nečistotami uvnitř kamene.

 

 

D prvotřídně bílý +
E prvotřídně bílý
F velmi bílý +
G velmi bílý
H bílý
I J lehce tónovaný bílý
K L tónovaný bílý
M N-O P-R S-Z lehce nažloutlý – téměř žlutý

 

Čistota (Clarity)

Jen velmi vzácně se vyskytne dokonalý diamant. Téměř všechny diamanty obsahují drobné nedokonalosti, tzv.inkluze či stopový výskyt jiných minerálů. Diamant se nazývá „bezchybný“ pokud po přezkoumání zkušeným odborníkem neobsahuje při desetinásobném zvětšení pod lupou žádné vnitřní „nečistoty“. Další stupně čistoty jsou určené velikostí, polohou, jasem a počtem interních prvků. Stupně kvality na stupnici (označené písmenem p jako piqué) označují chyby, které mohou být viditelné pouhým okem zkušeného znalce.

 

 

VS1, VS2 - VERY SLIGHTLY INCLUDED
Kazy nejsou viditelné pouhým okem.

SI1, SI2, SI3 - SLIGHTLY INCLUDED
Kazy jsou viditelné při desetinásobném zvětšení a výjimečně mohou být viditelné i pouhým okem.
Diamant přijatelné kvality.

I1, I2 (P1, P2) - INCLUDED (PIQUÉ)
Diamant horší kvality. Kazy, které mohou být viditelné pouhým okem zkušeného znalce.

 

Brus (Cut)

Proč je brus tak důležitý? Právě na něm totiž záleží, jak bude diamant odrážet světlo. Čím lepší brus, tím více se diamant třpytí. Dokonale vybroušený diamant se třpytí celý a navíc u něj můžeme pozorovat duhové záblesky zvané oheň, jež vznikají vzájemným odrážením světla jednotlivými ploškami. Naproti tomu nekvalitně vybroušený kámen je kalný, sklovitý, objevují se na něm místa, která vypadají tmavší, protože neodrážejí světlo. Brus tedy ovlivňuje jak vzhledový aspekt diamantu tak jeho hodnotu.

 

 

Tvar

Nejčastější tvary diamantů: